1. Úvodní stránka
  2. Užitečné informace
  3. Ultrazvukové vyšetření prsů

Ultrazvukové vyšetření prsů

IMG34042Ultrazvukové vyšetření prsou představuje vedle mamografie důležitou součást vyšetřovacího algoritmu onemocnění prsou. UZ vyšetření prsou zajišťujeme na pracovišti DS Radiodiagnostika s.r.o. Třebíč.

Současné ultrazvukové přístroje jsou schopny v rukou zkušených diagnostiků přesvědčivě zobrazovat strukturu prsu jak zdravého, tak i nejrůznějších typů onemocnění ložiskového či difuzního charakteru.

V některých případech, zejména u mladších pacientek do 45tého roku věku, je dokonce sonografické vyšetření vhodnější pro lepší zobrazitelnost žlázy a vaziva, které tvoří větší část prsu.

Další, neméně významnou, výhodou ultrazvukového vyšetření je, že nepracuje s radiační zátěží. Je možné jej provádět i v těhotenství a při kojení a v případě potřeby i u dětí.

Vlastní vyšetření provádí lékař – diagnostik na ultrazvukovém přístroji tzv. lineární sondou, kterou po nanesení kontaktního gelu postupně, místo vedle místa, vyšetřuje jednotlivé části prsu a podpaží.

Při tom vyhodnocuje jednak celkový obraz – zda převažuje žlázový parenchym či involuce, zda se zobrazují mlékovody. Dále se pak soustředí na vyloučení či potvrzení ložiskových změn, přičemž je pro něj důležitý pohmatový nález eventuálně jeho vývoj v čase.

V podpaží pak zobrazujeme cévní svazky a zejména mízní uzliny v jejich okolí, u kterých pak je možné posoudit poměrně přesvědčivě jejich povahu.

Při pravidelném samovyšetření prsou prováděním 1x měsíčně, je každá žena schopná posoudit, zda je všechno při „starém". Takto se vyšetřující žena je poměrně přesně schopna posoudit, zda všechny bulky, hrudky a proužky v prsu jsou stejné, nebo je zde něco nového.

V tom případě je vhodné provést UZ vyšetření, které je schopno přesně posoudit pohmatový nález. Pokud změny pohmatové nejsou, dostačující interval mezi ultrazvukovými vyšetřeními je jeden rok.

Je to na Vás, kdy se rozhodnete začít s vyšetřováním Vašich prsou a to jak samovyšetřováním, tak i ultrazvukem.

Genetické vyšetření k vyloučení genetického rizika rakoviny prsu:

Jedná se o určení mutací genů BRCA1 a BRCA2. U všech nositelů mutace je doporučena pravidelná onkologická dispenzarizace, která umožní včasnou diagnostiku a zvýší šanci na úspěšné vyléčení.

Pro koho je vyšetření nejčastěji určeno:

  • 3 přímí příbuzní s karcinomem prsu nebo vaječníku
  • 2 příbuzní prvního stupně s karcinomem prsu nebo vaječníku, který vznikl před 50. rokem věku
  • pacientka s karcinomem prsu a vaječníku do 50 let věku
  • pacientka s karcinomu prsu nebo vaječníku do 40 let
  • zdraví rodinní příslušníci s výskytem mutace v rodině
Spolupracujeme s těmito pojišťovnami
Ordinační hodiny

Pondělí 07:30 - 18:00

Úterý 07:30 - 13:00

Středa 07:00 - 17:00

Čtvrtek 07:30 - 13:00

Pátek 07:30 - 12:00

Adresa ordinace
Zdravotní středisko Hájek
Jelínkova 991
674 01 Třebíč
Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 568 827 500 733 676 173

Nahoru